وبلاگ

رو‌ش‌های افزایش فالوور در شبکه‌های اجتماعی

دیگر برای هیچ برندی تردیدی وجود ندارد که حضور فعال در شبکه‌های اجتماعی لازم است و می‌تواند به افزایش فروش و تعامل با مخاطبان کمک کند. اما داشتن شبکه‌های اجتماعی محبوب و فعال کار ساده‌ای نیست. به خصوص اینکه حالا شبکه‌های اجتماعی دریای محتوا هستند و برجسته کردن محتوا و جذب مخاطب در آنها از گذشته بسیار سخت‌تر شده است. اما این به معنای غیرممکن بودن رشد و دیده شدن در آنها نیست. بلکه حالا برندها به ایده‌های تر و تازه و روش‌های جدید و اختصاصی نیاز دارند تا بتوانند در میان محتواهای مختلف دیده شوند و حرفی برای گفتن داشته باشند. در هر شبکه اجتماعی عوامل مختلفی در دیده شدن و افزایش فالوور دخیل هستند. در ایران اینستاگرام فعال‌ترین شبکه اجتماعی است. برای شروع بیشتر از افزایش فالوور اینستاگرام می‌گوییم و در ادامه به شبکه‌های اجتماعی دیگری که می‌توانید با کمک آنها برندتان را بیشتر سر زبان‌ها بیندازید هم می‌پردازیم.

ترفندهای افزایش فالوور اینستاگرام

در اینستاگرام هیچ چیز به اندازه محتوای مفید یا سرگرم کننده نمی‌تواند فالوور جدید را به صفحه شما بکشاند. هر چقدر هم که برای تبلیغات هزینه کنید، اگر داخل صفحه‌تان چیزی برای مخاطب نداشته باشید به سرعت او را از دست می‌دهید و با ریزش فالوور مواجه می‌شوید. برای اینکه محتوای خوب تولید کنید لازم است استراتژی محتوایی داشته باشید. برای این کار باید هدفتان را از فعالیت در اینستاگرام مشخص کنید و روی آن تمرکز کنید، مطمئن شوید مخاطبان‌تان را به خوبی می‌شناسید و از علایق و نیازهایشان آگاهی دارید. بعد زبان مناسب ارتباط برقرار کردن با آنها را پیدا کنید تا بتوانید توجه‌شان را جلب کنید. در ادامه چند نکته درباره افزایش فالوور در اینستاگرام می‌خوانید.

هویت بصری و استایل داشته باشید: اینستاگرام یک شبکه اجتماعی تصویرمحور است و برای اینکه در آن موفق عمل کنید باید از لحاظ بصری تعریفی برای برندتان داشته باشید. بسیاری از برندها عناصر هویت بصری خودشان را در برندبوک و سندهای داخلی‌شان مشخص می‌کنند و در شبکه‌های اجتماعی هم می‌توانند بر همان مبنا عمل کنند. اما اگر کسب و کار کوچکی دارید که هنوز تعریف خاصی برای این موارد ارائه نکرده می‌توانید با توجه به علایق مخاطبان اصلی‌تان هویت بصری را طراحی کنید. پیارند به شما کمک می‌کند به هویت بصری برندتان در شبکه‌های اجتماعی شکل بدهید. به این ترتیب ظاهر جذاب صفحه به شما کمک می‌کند افراد بیشتری را برای فالو کردن صفحه‌تان قانع کنید.

زمینه کاری‌تان را روشن کنید: زمانی که یک صفحه اینستاگرام را شروع می‌کنید باید طبق یک استراتژی محتوایی پیش بروید. همان ابتدای کار مشخص کنید که قرار است روی چه موضوعاتی کار کنید و محتوای صفحه برندتان شامل چه چیزهایی است؟ البته می‌توانید در طول زمان با توجه به علایق مخاطبانتان این موارد را اصلاح کنید و بهبود ببخشید اما لازم است یک خط مشخص را دنبال کنید تا مخاطبانتان سردرگم نشوند و از طرف دیگر، کسانی که می‌خواهند شما را دنبال کنند بدانند که دقیقا با چه محتوایی مواجه خواهند شد.

بیوی مناسب بنویسید: وقتی مخاطبان جدید وارد صفحه شما می‌شوند باید در یک نگاه متوجه شوند که وارد صفحه چه کسب و کاری شده‌اند. اطلاعات موجود در بیوی صفحه را طوری تنظیم کنید که متوجه شدن آن راحت باشد. اگر سایت دارید آدرس سایت‌تان را ثبت کنید و اگر تگ‌لاینی دارید که هویت شما را نشان می‌دهد از آن استفاده کنید. یا اینکه خیلی ساده با یک جمله کوتاه موضوع کارتان را مشخص کنید. برای تصویر صفحه می‌توانید از لوگویتان استفاده کنید و آن را ثابت نگه دارید تا مخاطبان به راحتی شما را بشناسند و هر بار پست شما را می‌بینند با یک هویت جدید رو به رو نشوند.

منظم کار کنید: فعالیت در شبکه‌های اجتماعی نیازمند نظم و پیوستگی است. باید زمان‌هایی را که مخاطبانتان فعال‌تر هستند با کمک اینسایت اینستاگرام و تجربه خودتان بشناسید و در این زمان‌ها فعالتر باشید. به این ترتیب مخاطبان شما واکنش نشان می‌دهند و مشارکت می‌کنند. این مشارکت باعث افزایش نفوذ پست‌های شما می‌شوند و کمک می‌کند آنها بیشتر به اکسپلور راه پیدا کنند. با راه پیدا کردن به اکسپلور می‌توانید مخاطبان تازه‌ای پیدا کنید که برای اولین بار صفحه شما را می‌بینند. این فعالیت منظم لازم نیست حتما روزانه باشد اما باید برنامه مشخصی داشته باشد.

روی تبلیغات تمرکز نکنید: برای اینکه مخاطبانتان بیشتر با پست‌هایتان درگیر شوند و مشارکت افزایش پیدا کند لازم است روی تبلیغات تاکید نکنید و در عوض محتوای مفید تولید کنید. در اینستاگرام همه چیز وابسته به تعامل است و برای داشتن تعامل بیشتر شما باید بتوانید منفعتی به مخاطب برسانید. مثلا چیزی را به او آموزش بدهید، درباره موضوعی اطلاعات منتشر کنید یا با پست سرگرم‌کننده حس و حال خوبی به او بدهید. پس تمرکز بالا روی تبلیغات و معرفی محصول و خدمات می‌تواند مانع این ارتباط باشد. بسیاری از کارشناسان معتقدند صفحات کسب و کارها باید 20درصد روی محصول و خدمات تمرکز کنند و 80درصد روی محتوای مفید و کاربردی.

کال تو اکشن داشته باشید: از مخاطبانتان بخواهید نسبت به محتوایتان واکنش نشان بدهند. این موضوع شاید عجیب به نظر برسد اما وقتی مشخص کنید که از مخاطب چه می‌خواهید (مثلا با پرسیدن سوال یا درخواست انجام یک فعالیت خاص) متوجه می‌شوید که پاسخ‌های بیشتری می‌گیرید و مشارکت پیج افزایش پیدا می‌کند. به این ترتیب احتمال دیده شدن پست‌ها توسط کسانی که شما را دنبال نمی‌کنند بیشتر می‌شود و شانس بیشتری دارید که آنها را به فالوور تبدیل کنید.

پاسخگو باشید: زمانی که از مخاطبانتان می‌خواهید مشارکت داشته باشند، خودتان نباید پست منتشر کنید و ناپدید شوید! همیشه حضور داشته باشید و پاسخگو باشید. سعی کنید به همه دایرکت‌ها و کامنت‌ها پاسخ بدهید حتی اگر موضوع مهمی را مطرح نمی‌کنند و فقط با یک اموجی ابراز احساسات کرده‌اند. با پاسخگویی شما آنها را ترغیب می‌کنید که باز هم در پست‌هایتان مشارکت داشته باشند. بنابراین باز هم امکان وارد شدن پست‌های شما به اکسپلور و دیده شدن آنها توسط مخاطب جدید و در نتیجه افزایش فالوور بیشتر می‌شود.

با صداقت فعالیت کنید: یکی از دلایل رشد نکردن صفحات اینستاگرامی عدم صداقت است. اقداماتی مثل خرید لایک و خرید فالوور به شما کمکی نخواهند کرد و در عوض صفحه شما را از رشد طبیعی بازمی‌دارند. زمانی که فالوور می‌خرید الگوریتم اینستاگرام فالوورهای واقعی و فیک شما را از هم تفکیک نمی‌کند و همه را به یک چشم می‌بیند. بنابراین درصد مشارکت مخاطبان شما نسبت به تعداد فالوورهای شما کم می‌شود. اینستاگرام این موضوع را به عنوان نقطه ضعف شما می‌بیند و پست‌های شما را غیرجذاب تشخیص می‌دهد. بنابراین پست‌ها وارد اکسپلور نمی‌شوند و راه برای جذب فالوور جدید بسته می‌شود. پس در اینستاگرام صادقانه فعالیت کنید، طبیعی رشد کنید و در بند اعداد نباشید.

تبلیغ کنید: بعد از همه اقدامات قبلی، وقت آن رسیده که تبلیغ را شروع کنید و خارج از صفحه خودتان با صرف هزینه مخاطبان جدید جذب کنید. این مرحله برای کسب و کارهایی است که می‌توانند بودجه تبلیغاتی مشخص کنند و آن را به صفحات پرمخاطب اختصاص بدهند. برای این کار یکی از بهترین روش‌ها اینفلوئنسر مارکتینگ یا تبلیغ با افراد تاثیرگذار در شبکه‌های اجتماعی است. بیشترین حجم اینفلوئنسر مارکتینگ در اینستاگرام انجام می‌شود اما در دنیا در شبکه‌های دیگری مثل فیس‌بوک، پینترست و یوتیوب هم اینفلوئنسر مارکتینگ رایج است. در سایر پیج‌های اینستاگرامی پرمخاطب هم تبلیغات انجام می‌شود اما موفقیت این تبلیغات به اندازه کمپین‌های اینفلوئنسر مارکتینگ نبوده است. پیارند می‌تواند در تمام راهکارهای ارائه شده به شما کمک کند و از تدوین استراتژی تا اجرا و گزارش‌گیری همراه شما باشد.

افزایش فالوور لینکدین و توییتر

نکاتی که گفته شد برای اغلب شبکه‌های اجتماعی صدق می‌کند. از نظم در انتشار محتوا تا اهمیت مشارکت برای دیده شدن پست‌ها، در مورد اغلب شبکه‌های اجتماعی مشترک است. البته اهمیت اکسپلور در اینستاگرام بسیار بالاست اما در لینکدین و توییتر روش‌های دیگری برای افزایش فالوور دنبال می‌شود.

مهم‌ترین چیزی که در لینکدین کسب و کارها می‌تواند به دیده شدن و افزایش فالوور کمک کند همراهی کارکنان آن کسب و کار در منتشر کردن محتواست. در لینکدین همه چیز با ارتباط و مشارکت تعریف می‌شود. وقتی محتوایی را منتشر می‌کنید افرادی که شما را دنبال می‌کنند (که در روزهای اول احتمالا فقط کارکنان کسب و کار هستند) با لایک کردن و کامنت گذاشتن و به اشتراک گذاشتن می‌توانند در دیده شدن شما موثر باشند. با ایجاد مشارکت، پست شما به دست حلقه دوم ارتباط یعنی دوستانِ دوستان‌تان می‌رسد که شما را دنبال نمی‌کنند و ممکن است به صفحه شما علاقمند شوند. بنابراین لازمه اینکه پست شما به دست افراد جدید برسد این است که دنبال کنندگان یعنی حلقه اول به پست شما واکنش نشان بدهند. علاوه بر این بسیاری از شرکت‌ها با دنبال کردن افرادی که حوزه کار مشابهی دارند یا علایق مشترکی با زمینه کاری شرکت دارند تلاش می‌کنند در صفحه افراد بیشتری دیده شوند و مخاطبانشان را بیشتر کنند. 

در توییتر هم کوت کردن، ریتوییت، استفاده از هشتگ‌های روز و لایک و هر نوع مشارکتی به دیده شدن شما کمک می‌کند. بنابراین بهتر است به سراغ موضوعات روز و همین طور موضوعاتی که چالش برانگیز هستند بروید تا بتوانید بیشتر دیده شوید و فالوور جذب کنید. همچنین می‌توانید روی موضوعات مرتبط با کسب و کار خودتان کار کنید و به عنوان مرجعی در ارائه اطلاعات حرفه‌ای شناخته شوید. گرچه برای بسیاری از برندها فعالیت در توییتر مثل شمشیر دولبه است و باید درک درستی از فعالیت در توییتر و خطرات احتمالی آن برای وجهه برند داشته باشند. بنابراین برای فعالیت در توییتر هم مثل سایر شبکه‌های اجتماعی بهتر است حتما از متخصصان شبکه‌های اجتماعی کمک بگیرید. پیارند می‌‌تواند در این زمینه به شما کمک کند و استراتژی محتوایی شما را تدوین کند.