وبلاگ

طراحی وب‌سایت برای معرفی شما و کسب‌وکارتان

یک وب‌سایت جذاب چه ویژگی‌هایی دارد؟ 

همه ما زمان زیادی را در اینترنت و بین وب‌سایت‌ها و صفحات مختلف می‌گذرانیم. اینترنت به شکلی در زندگی ما تنیده که هویتمان را یکسره تغییر داده و هویت‌های تازه‌ای برایمان ساخته. وب‌سایت شما یا کسب‌وکارتان از جمله پلتفرم‌هایی است که هویت شما یا بخشی از آن را بازنمای می‌کند. وب‌سایت‌ها همچون دیگر امکانات فضای مجازی فرصتی فراهم کرده‌اند تا کاربران سویه‌های مختلفی از خودشان و کارشان را نشان دهند یا بر جنبه‌ای از آن‌ها تاکید بیشتری کنند یا جنبه دیگری را کم‌رنگ‌تر کنند. چنین امکانی می‌تواند مثبت یا منفی باشد اما بحث ما در این‌جا چیز دیگری‌ست. ما می‌خواهیم درباره بازنمایی جنبه‌هایی از زندگی و هویت شما از طریق طراحی وب‌سایت صحبت کنیم و وقتی می‌گوییم طراحی منظورمان طراحی بصری وب‌سایت و طراحی کاربری آن است. چه وب‌سایت شخصیتان و چه وب‌سایتی که برای برند یا کسب‌وکارتان طراحی می‌کنید. در ادامه این مطلب درباره شاخصه‌هایی که وب‌سایتتان را تبدیل به وب‌سایتی جذاب و پرمخاطب می‌کند صحبت می‌کنیم و راه‌هایی برای بازنمایی جنبه‌هایی از زندگی و کارتان را با آوردن مثال‌هایی پیشنهاد می‌دهیم.

مراحل مختلف طراحی وب‌سایت 

طراحی وب‌سایت می‌تواند یک کار تخصصی باشد که به گرافیست حرفه‌ای سپرده شود و یا می‌تواند توسط خود شما و با استفاده از سایت‌های طراحی که در اینترنت موجود است انجام شود. در هر دو صورت شما باید از مراحل کار آگاه باشید و هدفتان را از طراحی سایت مشخص کنید. در ادامه نکات زیر را یکی‌یکی بررسی می‌کنیم و با آوردن مثال‌هایی هر کدام را توضیح می‌دهیم:

تعیین هدف و استراتژی

بررسی طراحی وب‌سایت‌های موفق

طراحی هویت بصری 

برنامه‌ریزی برای برندینگ و تولید محتوا

تعیین هدف و استراتژی در طراحی سایت

در نگاه اول این مرحله ساده و پیش‌ پا افتاده به نظر می‌رسد اما در واقع یک از مهم‌ترین مراحل در طراحی وب‌سایت و زیربنای همه اقدامات دیگر است. شما باید از خودتان بپرسید که هدفتان از داشتن وب‌سایت چیست؟ می‌خواهید کسب‌وکارتان را گسترش دهید؟ یا برندتان را تبلیغ کنید؟ یا بلاگ‌نویسی کنید. طراحی وب‌سایت شما بسته به هر کدام این‌ها ویژگی‌های متفاوتی پیدا می‌کند. 

با توجه به رقابت شدید در دنیای دیجیتال نکته مهمی که باید به آن فکر کنید این است که ‌سایت شما چگونه از ‌سایت‌های مشابهش متمایز می‌شود. اگر ‌سایت شما در نگاه اول وسیله‌ای فقط برای رسیدن به سود بیشتر به نظر برسد شکست خورده‌اید. وب‌سایتتان باید نکته متمایزی برای عرضه داشته باشد. چیزی که در انگلیسی به آن unique selling point (USP) می‌گویند. نقطه تمایز شما می‌تواند در یک جمله کوتاه باشد که در صفحه اول سایتتان ظاهر می‌شود و یا می‌تواند در طراحی ساده‌ای باشد که نوشته‌ها را برجسته می‌کند. فاکتورهای مختلف در طراحی وب‌سایت با توجه به هدف و مخاطب هدفتان تغییر می‌کند. 

برای مثال سایت برند کتانی ETQ را بررسی کنید. این سایت در سال ۲۰۱۵ برنده جایزه بهترین طراحی از جانب وب‌سایت آواردز شد. نکته قابل‌توجه در طراحی این سایت استفاده از رنگ‌ها و ترکیب‌های ساده است. پس‌زمینه روشن است و این نوشته‌های تیره را برجسته‌تر می‌کند و همه جا تصاویر یک‌اندازه و مینیمالی از کتانی‌های این برند می‌بینیم. موس را که روی تصاویر ببرید کتانی در پای کسی که در حال قدم زدن است نشان داده می‌شود. حتا لازم نیست روی تصویر کلیک کنید. تنها کافی‌ست به صورت اتفاقی موستان روی آن قرار بگیرد. چنین کاربری ساده‌ای تجربه لذت‌بخشی از خرید آنلاین کفش را رقم می‌زند. این سایت دقیقا با هدف نمایش ساده کفش‌های این برند و با در نظر گرفتن گروه مخاطب هدف آن طراحی شده است. 

ططراحی وب سایت و اپلیکیشن

بررسی طراحی سایت‌های موفق پیش از طراحی سایت

می‌توانید قبل از شروع کار، سری به وب‌سایت‌های مشابه بزنید و نقاط ضعف و قوت آن‌ها را بررسی کنید. این کار ذهنتان را باز می‌کند و بهتان ایده می‌دهد. درضمن می‌توانید نمونه‌های موفق طراحی هویت بصری را ببینید و از المان‌های درستشان الهام بگیرید. 

مثلا اگر در حوزه تکنولوژی کار می‌کنید و می‌خواهید سایتی برای معرفی کارتان طراحی کنید می‌توانید سری به سایت crypton.trading بزنید. این سایت که پلتفرمی برای تجارت ارزهای دیجیتال است در همان نگاه اول علاقه‌مندان این حوزه را جذب می‌کند. طراحی سایت با صفحات مشکی و فونت کامپیوتری در زمان کوتاه هویت سایت را معرفی می‌کند و خوره‌ای به جان متخصصان تکنولوژی‌های دیجیتال می‌اندازد.

طراحی وب سایت و اپلیکیشن

بلاگ سایت ideo.com که طراحی اختصاص دارد یک نمونه موفق در طراحی سایت است. حتما می‌دانید که اختاپوس در مواجه با خطر مایع سیاهی شبیه به جوهر ترشح می‌کند تا فضا تیره و تار شود و شکارچی راهش را گم کند. این بلاگ با الهام از این موضوع اختاپوسی را به عنوان آیکون اصلی بلاگش انتخاب کرده و طرح سیاه و سفیدی از آن را بالای صفحه‌اش گذاشته است. نقطه مشترک اختاپوس و طراحی و کار طراحان در استفاده از جوهر است. در تضاد با این فضای سیاه و سفید کادرهای زرد، مطالب مختلف این سایت را برجسته می‌کنند و روشنی جالبی به صفحه می‌‌دهند. اگر در حوزه طراحی کار می‌کنید می‌توانید سری به این سایت بزنید و از مطالب جذاب بلاگش استفاده کنید. 

طراحی وبسایت و اپلیکیشن

طراحی هویت بصری 

حتما با برندهایی مواجه شده‌اید که با رنگ یا طرح خاصی خودشان را معرفی می‌کنند و آنقدر در طراحیشان منسجم هستند که این رنگ و طرح برای همیشه در ذهنتان با آن برند پیوند می‌خورد. این پیوند نشانه موفقیت آن برند در طراحی لوگو و سایت و هر صفحه‌ای است که به آن مربوط می‌شود. 

سایت شما یکی از پلتفرم‌های معرف شماست و بر اساس هدف کلی شما برای برندتان طراحی می‌شود. مثلا اگر می‌خواهید برندتان شوخ‌طبع باشد باید طراحی‌تان با استفاده از طرح‌های کمیک به همین سمت برود یا اگر می‌خواهید هویتی جدی برای برندتان بسازید می‌توانید از نمونه‌های طراحی سایت بروتالیستی که از یک سبک معماری در اوایل قرن بیستم الهام گرفته استفاده کنید. 

برای مثال خانه مد BALENCIAGA در سال ۲۰۱۶ جز اولین برندهایی بود که از طراحی بروتالیستی برای سایتش استفاده کرد. این طراحی از خط‌های مستقیم و بلوک‌هایی که کنار هم قرار می‌گیرند تا بخش‌های مختلف سایت را جدا کنند تشکیل شده است و لحنی قاطع و مستقیم دارد و در زمانی کوتاه محصولاتش را معرفی می‌کند. هویت این برند از طریق هویت بصری که با انتخاب شیوه طراحی به‌خصوصی ایجاد شده به راحتی قابل انتقال است و با مخاطب هدف ارتباط برقرار می‌کند. 

طراحی هویت بصری

میکیا کوبایاشی یک طراح معروف است که سبک مینیمال و مدرن کارهایش، در طراحی ساتیش هم دیده می‌شود. صفحه اول سایت این طراح از کادرهای مستطیلی تشکیل شده که به ترتیب کارهایش را نشان می‌دهند و کنار هم مجموعه‌ای جذاب از طراحی صنعتی مینیمال به‌وجود آورده‌اند. استفاده از سطوج یکدست که در طراحی محصولات کوبایاشی زیاد دیده می‌شود در طراحی سایت هم رعایت شده است تا معرف هویت طراحی‌های او باشد. 

طراحی رابط کاربری

شما می‌توانید برای طراحی وب‌سایت شخصیتان هم از چنین طراحی‌هایی ایده بگیرید. مهم این است که برایتان روشن باشد که می‌خواهید به چه شیوه‌ای خودتان را معرفی کنید. اگر کسب‌وکار مستقلی دارید می‌توانید با تعیین هویت کارتان طراحی وب‌سایتتان را هم مشخص کنید. مثلا اگر محصولات دست‌ساز در سبک گوتیک تولید می‌کنید بهتر است سایتتان با استفاده از المان‌های تصویری این سبک و رنگ‌های تیره و طرح‌های مبهم و وهم‌انگیز طراحی شود. اگر عکاسی هستید که می‌خواهد کارهایش را در آلبوم‌های جداگانه روی سایتش نشان دهد می‌توانید از حال‌وهوای عکس‌هایتان برای تعیین گرافیک سایت الهام بگیرید. 

هارمونی کورین که یک فیمساز مستقل آمریکایی است ‌سایت عجیب و غریبی برای یکی از فیلم‌هایش به اسم زباله‌گردها دارد. این فیلم ویدیویی حال‌وهوای ویدیوهای خانگی را که با هندی‌کم ضبط می‌شوند دارد و هیچ قید و بند سینمایی را دنبال نمی‌کند. ‌سایت رسمی این فیلم کاملا تحت تاثیر فضای مستقل آن و با استفاده از فونت ویدیویی که اطلاعات فیلم‌های هندی‌کم را نشان می‌دهند طراحی شده است و مخاطب را وارد فضای فیلم و دنیای عجیب و غریب هارمونی کورین می‌کند. حتا پس‌زمینه سایت رنگ مشکی/خاکستری با سچوریشن پایین و لکه‌ها و نویزهای فیلم‌های وی‌اچ‌اس است و یک لحظه آدم را دچار اشتباه می‌کند که شاید فیلم ویدیویی را پلی کرده است. 

طراحی UX UI

شاید بخواهید طراحی سایتتان را به یک گرافیست حرفه‌ای بسپرید و شاید بخواهید خودتان در این زمینه تجربه کسب کنید. سایت‌های زیادی هستند که در طراحی سایت به شیوه‌های ساده و قابل‌دسترسی و بدون آنکه نیاز به دانش کدنویسی باشد بهتان کمک می‌کنند که ما بعضی از آن‌ها را در اینجا می‌آوریم: 

بعد از آنکه وب‌سایتتان را طراحی کردید و هویت بصری مشخصی برایش ساختید دمینی می‌خرید و آن را راه‌اندازی می‌کنید. یک نکته مهم این است که محتوای سایت را به‌روز کنید و آن را زنده و پویا نگه دارید. آپلود عکس‌های جدید، عرضه محصولات تازه، تولید محتوا برای بلاگ سایت، معرفی خودتان و کسب‌وکارتان؛ همه محتوای سایتتان را تشکیل می‌دهند. متن‌هایی که در سایت می‌نویسید باید با حال‌وهوای کلی کار شما و طراحی بصری سایتتان هم‌خوانی داشته باشد تا فضای منسجمی از برند شما در ذهن مخاصب بسازد. 

Squarespace.com

Wix.com

Nicepage.com