وبلاگ

نکات و تکنیک‌های تولید محتوا برای اینستاگرام

زمانی که کسب و کارها تصمیم می‌گیرند در اینستاگرام حضور داشته باشند و فعالیت کنند، داشتن محتوای خوب اولین مساله است. مساله‌ای که همزمان هم به کیفیت ارتباط دارد و هم به کمیت؛ یعنی هم در ایجاد یک وجهه حرفه‌ای برای برند اهمیت دارد و هم به موفقیت در افزایش مخاطب و جذب فالوور منجر می‌شود. بنابراین برای آغاز فعالیت باید روی استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام تمرکز کرد و با تکنیک‌های تولید محتوا آشنا شد. در این مطلب از تکنیک‌های موثری که می‌توان امتحان کرد می‌گوییم.

ایجاد جذابیت تصویری

اینستاگرام یک شبکه اجتماعی تصویری است و جذابیت بصری در آن اهمیت ویژه‌ای دارد. اولین چیزی که از یک پست دیده می‌شود تصویر است و همین تصاویر هستند که می‌توانند مخاطبان شما را وادار کنند که متن را هم بخوانند و با پست شما تعامل داشته باشند. برای همین لازم است که در شروع کارتان یا حتی در میانه کار و زمانی که تصمیم می‌گیرید اینستاگرامتان را تقویت کنید، به یک هویت بصری مشخص فکر کنید و آن را طراحی کنید. منظور از هویت بصری فقط ساختن پازل در صفحه و ایجاد پست‌های مرتبط از لحاظ تصویری نیست. این هارمونی را می‌توانید از طریق انتخاب رنگ یا فیلتر و حتی شکل کادربندی مشترک ایجاد کنید. مهم این است که صفحه شما در مجموع سر و شکل مرتبی داشته باشد و تم خاصی را تداعی کند.

تصاویر واقعی و رئال

اینستاگرام دوره‌های مختلفی را سپری کرده و حالا به دورانی رسیده که تصاویر واقعی و رئال علاقمندان بیشتری دارند. این یک قانون مشترک برای محتوای تمام صفحه‌ها نیست. بسیاری از صفحه‌ها هم با محتوای گرافیکی و حتی تخیلی و کارتونی موفق عمل می‌کنند. اما قانونی برای عکاسی رئال از محصول و سبک زندگی که نیازمند کاهش میزان ادیت و استفاده از رنگ‌های طبیعی‌تر و محیط‌های واقعی به حساب می‌آید. حتی در بسیاری از موارد محتوایی پشت صحنه و محتواهایی که اصلا ادیت نمی‌شوند و کاملا مبتنی بر واقعیت هستند می‌توانند بسیار مورد توجه قرار بگیرند.

استفاده از محتوای ویدیویی

محتوای ویدیویی علاقمندان زیادی دارد و گرچه ساختن آن کمی پیچیده‌تر است اما پتانسیل خوبی برای دیده شدن و افزایش فالوور دارد. ترند جهانی به سمت تمایل بیشتر کاربران به ویدیو می‌رود و حتی شبکه‌های اجتماعی اختصاصی ویدیو مثل تیک تاک به سرعت در حال رشد هستند. بنابراین از این امکان برای رشد صفحه اینستاگرامتان استفاده کنید. ویدیوها می‌توانند خیلی ساده یا پیچیده باشند. مثلا ویدیوهایی که بخشی از زندگی روزمره یا مراحل انجام یک کار را نشان می‌دهند می‌توانند با دوربین ثابت یا به شکل تایم لپس به راحتی ساخته شوند. بعضی دیگر از ویدیوها نیاز به تدوین و صداگذاری دارند. برای شروع فعالیت ویدیویی به امکانات خود نگاه کنید و بر همین اساس برنامه‌ریزی کنید تا بتوانید آن را اجرا کنید. ویدیوهای لایو هم اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده‌اند و به سرعت در حال رشدند. بنابراین سعی کنید در استراتژی شبکه اجتماعی‌تان جایی برای ویدیوهای لایو هم باز کنید.

استفاده از استوری

استوری‌ها به محض اینکه به اینستاگرام اضافه شدند به شدت محبوب و پرکاربرد شدند. در حال حاضر استوری‌ها به گزینه‌های داخل اکسپلور هم اضافه شده‌اند و همین موضوع به جذابیت آنها افزوده چرا که حالا قابلیت افزایش فالوور و دیده شدن توسط مخاطبان جدید را هم پیدا کرده‌اند. استوری‌ها امکان زیادی برای تعامل و ایجاد مشارکت دارند. از جمله استیکرهایی مثل رای، کوییز یا سوال که امکان مشارکت بالای مخاطبان پیج را فراهم می‌کنند. بنابراین از استوری‌های روزانه برای رشد صفحه‌تان استفاده کنید و مشارکت کاربران دنبال کننده‌تان را بیشتر کنید.

استفاده از UGC یا محتوای مخاطبان

به مخاطبان‌تان اجازه مشارکت در تولید محتوا را بدهید. عکس‌های زیبای آنها از محصولات‌تان را منتشر کنید، از آنها بخواهید از محصولی که خریده‌اند عکس بگیرند و نظرشان را بنویسند، از آنها دعوت کنید با انتشار محتوا درباره شما برنده هدایای شما شوند. به شیوه‌های مختلفی می‌توانید مخاطبانتان را در تولید محتوا دخیل کنید. محتوایی که تبلیغاتی به نظر نخواهد رسید و می‌تواند قدرت زیادی برای قانع کردن مصرف کنندگان و خریداران جدید داشته باشد. چرا که حس واقعی یک مصرف کننده را منعکس می‌کنند. علاوه بر این حس وفاداری و تعلق بیشتری را به مخاطبان قدیمی شما می‌دهد و باعث می‌شود حضور خودشان را در صفحه شما ببینند.

از امکان تگ استفاده کنید

تگ کردن در بسیاری از موارد آزاردهنده است اما اگر درست و به جا از آن استفاده شود می‌تواند تاثیر مثبتی در کار شما داشته باشد. مثلا گاهی مخاطبانی را که درباره شما پست منتشر کرده‌اند با بازنشر پست‌شان تگ کنید تا متوجه شوند که دیده می‌شوند و مورد توجه شما قرار می‌گیرند. گاهی بیزنس‌های مرتبط را با اطلاع آنها تگ کنید و همکاری‌های متقابل شکل بدهید تا دنبال کنندگانتان با برندهایی با سبک و سیاق مشابه شما آشنا شوند و بتوانند به سبک زندگی دلخواه‌شان شکل بدهند. بسیاری از فعالیت‌های کومارکتینگ و کوبرندینگ با تگ کردن سایر کسب و کارها باعث شده صفحات کاری بتوانند سریع‌تر رشد کنند و مخاطبان علاقمند احتمالی را سریع‌تر پیدا کنند.

محتوای اینفلوئنسرها

اینفلوئنسرها مهارت بالایی در تولید محتوا دارند و با همین محتواها توانسته‌اند محبوبیت به دست بیاورند. بنابراین شما می‌توانید از آنها کمک بگیرید و بعضی مواقع از آنها درخواست کنید برای شما محتوا بسازند. از طرف دیگر ممکن است با بسیاری از آنها همکاری تبلیغاتی داشته باشید و اجازه استفاده از محتوای تبلیغ را هم به شما بدهند. داشتن مخاطبان مشترک با علایق مشابه باعث می‌شود این همکاری برایتان مفید باشد، بنابراین در صورتی که محتوای اینفلوئنسر با محتوای عادی صفحه‌تان بسیار متفاوت است این کار نمی‌تواند نفعی برایتان داشته باشد. در همکاری با اینفلوئنسرها تلاش کنید به آنها فرصت بیشتری برای خلاقیت بدهید تا محتواهایی بسازند که با ذهنیت شما و آنچه پیش از این منتشر کرده‌اید متفاوت باشد و ارزش جدیدی در صفحه‌تان خلق کنند.

از CTA استفاده کنید

برای اینکه مشارکت مخاطبانتان را افزایش بدهید برای هر پست به یک CTA یا کال تو اکشن خوب نیاز دارید. کال تو اکشن همان درخواستی است که شما از مخاطب پست‌تان دارید. مثلا نظر او را در مورد موضوعی می‌پرسید، از او می‌خواهید بین محصولات‌تان یکی را انتخاب کند یا به سایتتان مراجعه کند و در قرعه‌کشی شرکت کند. همه اینها کال تو اکشن‌هایی هستند که به مخاطب شما می‌گویند که از او چه انتظاری دارید و پست را با چه هدفی منتشر کرده‌اید. حتما برای پست‌ها کال تو اکشن تعریف کنید تا علاوه بر اطلاع رسانی و سرگرمی و… به واکنش مخاطب هم منجر شود و میزان مشارکت افراد را در صفحه شما افزایش بدهد. در بسیاری از موارد مخاطبان شما ممکن است به یک پست ساده علی‌رغم لذت بردن از آن واکنش نشان ندهند، اما با افزودن کال تو اکشن خواهید دید که میزان مشارکت به شدت بیشتر می‌شود و مخاطبانتان انگیزه بالاتری برای کامنت گذاشتن و ارسال پستتان برای دیگران پیدا می‌کنند.

استفاده درست از هشتگ‌ها

هشتگ‌ها هم بخشی از محتوا هستند. بخشی بسیار مهم که بعضی کسب و کارها از آن غافل می‌شوند. با استفاده از هشتگ‌ها شما امکان جستجو را برای مخاطبان‌تان فراهم می‌کنید. هشتگ‌ها ابزار اصلی جستجو در شبکه‌های اجتماعی هستند و کسانی را که به دنبال محصول یا خدمات خاصی هستند به صفحه شما هدایت می‌کنند. زمانی که برای هر پست هشتگ‌های کاملا مرتبط و درستی را انتخاب کنید، افرادی که با هدف پیدا کردن محصولی مانند محصول شما جستجو می‌کنند می‌توانند شما را پیدا کنند. علاوه بر این می‌توانید از هشتگ‌های ترند روز برای محتواهای مرتبط با آن موضوعات استفاده کنید تا افرادی که به گشت و گذار در پست‌های ترند می‌پردازند به صفحه شما هم برسند.

برنامه‌ریزی محتوایی داشته باشید

برای اینکه صفحه اینستاگرام منظم به کارش ادامه بدهد و هر روز برنامه مشخصی داشته باشد، داشتن یک تقویم محتوایی بهترین تصمیم است. تقویم محتوایی مشخص می‌کند که شما در هر روز چه فعالیت‌هایی را انجام می‌دهید. بنابراین می‌توانید بعد از تعیین استراتژی و مسیر کلی محتوای صفحه، هر دسته از محتواها را در طول هفته‌ها و ماه‌ها بگنجانید و از قبل آماده کنید. به این ترتیب هم محتواهای شما زودتر از موعد آماده خواهند شد و هر روز دغدغه ایجاد پست جدید را نخواهید داشت. همچنین می‌توانید طبق یک مسیر مشخص پیش بروید و نحوه چیدمان و هویت بصری صفحه را هم از برای خودتان از قبل مشخص کنید.

در نظر گرفتن مسابقه و هدیه

یکی از ترفندهای محتوایی که همیشه برای مخاطبان اینستاگرامی جذاب بوده مسابقه‌ها هستند. مخاطبان شبکه‌های اجتماعی رقابت و جایزه را دوست دارند و از آن لذت می‌برند. شما هم می‌توانید با تعیین کردن شرایط خاص خودتان یک رقابت را ایجاد کنید و با اهدای جوایزی از مخاطبانتان تشکر کنید. این کار علاوه بر ایجاد سرگرمی و محتوای جذاب باعث می‌شود مخاطبانتان بیشتر ترغیب به مشارکت شوند و در صفحه شما فعالتر باشند.

تحلیل محتواهای قبلی

حتما در میان فعالیت‌های تولید محتوا، زمانی را به تحلیل کردن اینسایت پست‌هایتان اختصاص بدهید تا متوجه شوید مخاطبان‌تان چه سلیقه‌ای دارند، قبلا کدام پست‌ها را بیشتر پسندیده‌اند و کدام‌ها را می‌توانید در قالب جدیدی تکرار کنید تا باز هم مورد توجه قرار بگیرند. از طرف دیگر با این تحلیل‌ها می‌توانید متوجه جای خالی بعضی از محتواهایی که به آنها فکر نکرده بودید بشوید. در تحلیل‌های‌تان کامنت‌ها و نظرتان و درخواست‌های مخاطبان را هم در نظر بگیرید و از آنها در تولید محتوا استفاده کنید. این کار کمک می‌کند متوجه خلاهای کارتان بشوید و بدانید که مخاطبانتان دوست دارند چه چیزی را در صفحه شما ببینند که در حال حاضر وجود ندارد.

با به کار گرفتن تمام این روش‌ها و توصیه‌ها، می‌توانید صفحه‌تان را در طول زمان ارتقا بدهید. توجه داشته باشید که فعالیت در شبکه‌های اجتماعی همیشه نیازمند صبر و حوصله است و نباید توقع رشد سریع و یک شبه را داشته باشید. بنابراین با پشتکار و حوصله کارتان را پیش ببرید. پیارند می‌تواند در تمام این مراحل به شما کمک کند تا استراتژی محتوایی بچینید، برای پیج و برندتان هویت بصری تعریف کنید و تقویم محتوایی‌تان را به بهترین شکل تنظیم و اجرا کنید.