وبلاگ

چرا باید برای تولید محتوا ارزش زیادی قائل شویم؟

محتوا بخش مهمی از استراتژی بازاریابی است. از وب‌سایت، پست‌های رسانه‌های اجتماعی و مطالب رسانه‌ای گرفته تا ویدئوهایی که در پلت‌فرم‌های متفاوت منتشر می‌شوند. مشتری باید با هدف و تخصص یک برند آشنا شود و مهمترین مسیر برقراری این ارتباط، تولید محتوای باکیفیت است.

برای معرفی خود از کلمات استفاده کنید چرا که تصاویر و ویژوال‌ها فقط بخشی از پیام را منتقل کنند. طراحی وب‌سایت، تصویرها، فونت‌ و رنگ‌های استفاده شده بخش مهمی از هویت برند را تشکیل می‌دهند. اما محتوا باعث می‌شود مخاطب واکنش (خرید) داشته باشد. به عنوان مثال نمی‌توان بیشتر چند دقیقه در وب‌سایتی وقت گذراند که فقط یک سری تصاویر در آن قراد دارد و هیچ اطلاعاتی درباره آنها نیست. کلمات مهم هستند و ترکیب هدفمند آنها با تصاویر، شروع یک استراتژی بازاریابی عالی است.

اما پیش از انجام هر کاری هدف خود را از تولید و در گام بعد بازاریابی محتوا مشخص کنید. وقتی هدف را می‌شناسید، نقشه راه روشن می‌شود و می‌توان جنس محتوا، کانال‌های انتشار، روش‌های پروموت آن را با اطمینان بیشتری انتخاب کرد.

شروع تولید محتوا با توجه به هدف

هدف سایتی که فقط تعداد زیادی عکس در آن قرار دارد، به احتمال زیاد به رخ کشیدن مهارت‌های عکاسی و طراحی خود بوده، اما یک مشکل وجود دارد. با اینکه تلاش کرده با روشی متفاوت روی مخاطب خود تاثیر بگذارد، این نکته مهم را فراموش کرده که موتورهای جستجو کلمات را می‌شناسند و می‌توانند باعث افزایش ترافیک و بازدید کننده شوند.

هدف نهایی محتوا این است که مخاطب را به انجام عملی تشویق و ترغیب کند. پس تمام اطلاعات را باید اختیارش گذاشت تا مجبور نباشد به منابع دیگری رجوع کند و اطلاعاتش را از جای دیگری تکمیل کند. از زبان و لحنی ساده و قابل فهم برای هر قشر از بازدیدکنندگان‌تان استفاده کنید تا جزییات را به سادگی درک کنند. در مرحله بعد عکس‌هایی برای برند خود تولید و انتخاب کنید و پاسخ‌های سوال‌های احتمالی مخاطب‌ها را  آماده داشته باشید. حالا افرادی که به وب سایت شما مراجعه می‌کنند، می‌دانند شما چه کسی هستید، چه پیشنهادی دارید و چگونه به آنها کمک می‌کنید.

محتوای پایدار برای ایجاد رابطه با مشتری

هر کس می‌تواند محتوای ضعیف یا متوسط ​​ایجاد کند. تولید و انتشار محتوایی که یک میلیون بار بازنشر شده و مورد استفاده قرار گرفته، آسان است. اما آورده‌ای برای برند ندارد. ایجاد محتوای با ارزش، مرتبط و با کیفیت سخت است و نیاز به زمان، تلاش، انرژی، منابع و دانش دارد.

در برخی از کسب و کارها تولید محتوا را کار اضافه‌ای می‌دانند و ترجیح می‌دهند از محتوایی که پیش از این و توسط دیگران تولید شده، استفاده کنند. رایج‌ترین بهانه‌هایی که از طرف صاحبان مشاغل برای اجتناب برای شروع تولید محتوا مطرح می‌شود، شبیه این‌هاست: «برای برنامه‌ریزی و انجام یک کار دیگر وقت نداریم»، «موارد داخلی دیگری هم داریم که باید قبل از تولید محتوای بازاریابی اضافی، روی آنها تمرکز کنیم»، «باید بودجه خود را صرف کارهای مهم‌تری کنیم» یا اینکه «نمی‌دانم درباره چه چیزی باید بنویسیم و مردم به چه موضوعی اهمیت دهند» اما چطور باید باید به عقاید غلبه کرد؟ چگونه می‌توان تولید محتوای ارزشمند را هم‌زمان با انجام کارهای دیگری پیش برد؟

فراموش نکنیم کسب و کارهایی که محتوا و بازاریابی محتوایی را به عنوان یک استراتژی مهم برای دسترسی و جذب مخاطب به رسمیت نمی‌شناسند، حتی وارد زمین بازی و رقابت نمی‌شوند و پشت خط شروع باقی می‌مانند.

تولید و انتشار محتوا برای سرگرم کردن افراد نیست. مهم‌ترین پیام‌ها از طریق محتوا در اختیار مخاطب قرار می‌گیرد و آنها را تبدیل به مشتری می‌کند. اما برای اینکه افراد بیشتری را به دیدن آن ترغیب کنیم، بعضی اوقات باید محتوا را در فرمی سرگرم‌کننده به آنها ارائه کنیم. طیف گسترده‌ای از افرادی که هر برندی می‌خواهد آنها را برای تقویت و رشد خود جذب کند، از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند، پیوندها را کلیک می‌کنند، وبلاگ‌ها را می‌خوانند، فیلم‌ها را تماشا می‌کنند، به پادکست‌ها گوش می‌دهند، اشتراک خبرنامه‌ها را می‌گیرند و محتوای با کیفیت و با ارزش را با دوستان خود به اشتراک می‌گذارند. پس بر اساس نوع سرویس و خدمات خود محتوای با ارزش، جذاب و متناسب تولید کنید و با انتشار در کانال‌ها و رسانه‌های مختلف، این امکان را فراهم کنید که با شنیدن داستان برند شما، افراد بیشتری جذب و عضوی از خانواده‌تان شوند. این فرآیند یعنی مخاطب با محتوای تولید شده ارتباط برقرار کرده است. روایت کردن داستان برند همان چیزی است باعث آشنایی و در صورت تداوم و حفظ کیفیت سرویس/محصول منجر به وفاداری مشتری می‌شود.

شرکتی مانند اپل بیش از مبلغ دارایی خود ارزشمند است. زیرا ارزش واقعی برند در ایجاد رابطه‌ایی است که با مصرف‌کنندگان خود ایجاد کرده، نه تعداد آیفون‌هایی که فروخته است. هنگامی که افراد با یک برند آشنا می‌شوند و بعد تجربه خوبی را با محصول از سرمی‌گذرانند، برند شروع به ایجاد وفاداری از سوی مشتری کرده که می‌تواند یک عمر طول بکشد. این همان کاری است که یک برند موفق انجام می‌دهد.

چگونه محتوای ارزشمند تولید کنیم؟

آیا می‌خواهید به سرعت این کار را انجام بدهید و به کارهای دیگرتان برسید؟ خبر بد اینکه راه حل سریع و آسانی برای این کار وجود ندارد. بعضی از صاحبان مشاغل می‌خواهند در چند هفته کار تولید محتوا را انجام بدهند و تیک پایان کار را بزنند و به اهداف بزرگ‌ دیگر برندشان برسند!  اما فراموش نکنید که تولید محتوای منظم و براساس برنامه‌ای مدون نشان‌دهنده و اطمینان‌بخش پایدار بودن فعالیت‌های برند است.

بازاریابی محتوا یک ماراتن است، نه مسابقه دوی سرعت. موفقیت در این ماراتن نیاز به تمرکز، منابع و تعهد برای مسافت طولانی دارد. فرایند ادامه‌دار و پیوسته تولید محتوا باعث می‌شود بیشترین بازده را از تلاش خود به دست بیاورید.

قبل از شروع به تولید محتوا، بخش‌هایی که با انجام این کار تقویت می‌شوند را شناسایی کنید. بعد از تهیه این لیست، بیشتر صاحبان مشاغل متوجه می‌شوند هیچ آموزشی برای مشتری در نظر نگرفتند یا هیچ روشی برای معرفی خدمات خود ندارند، پیش‌بینی برای متن سخنرانی‌ها و جلسه‌های ارایه و معرفی محصول/خدمات انجام نشده و …

در مرحله بعد دسته‌بندی محتوایی را مشخص کنید و اگر هم‌پوشانی بین دسته‌ها و محتواهای تعریف شده وجود دارد، راه‌های تغییر محتوای خود را در فرایند تولید محتوا شناسایی کنید.

به عنوان مثال اگر متوجه می‌شوید که تمرکز روی محتوای مربوط به امور مشتری‌ها روی کسب و کارتان تأثیر بیشتری می‌گذارد و می‌تواند تجربه مشتری را بهبود می‌بخشد و روند را ساده‌تر می‌کند. به این معنی نیست که به محتوای بازاریابی نیاز ندارید. به تمام جنبه‌های حوزه فعالیت خود، توجه کنید.

همچنین می‌توانید محتواهای داخلی را تبدیل به مطالبی جذاب برای دیگران کنید. پرسش‌نامه مشتری  یا  مرور روند کاری که به مشتری‌های خود ارائه می دهید را به عنوان یک گزارش ویژه در مورد خدمات خود منتشر کنید، واژه نامه اصطلاحات یا هر منبع آموزشی دیگری که به شما و مشتریان شما کمک می‌کند، برای دیگران هم مفید خواهد بود و….

با هر کدام از این سناریوها، شما کسب و خود را به جلو می‌برید، برای مشتری ارزش افزوده ایجاد می‌کنید، منابع مفیدی را در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهید و برندتان را به عنوان یک متخصص و رهبر در صنعت خود معرفی می‌کنید.

اما جادوی تولید محتوا وقتی شروع می‌شد که مطالب خود را در زمان مناسب به مخاطب یا مشتری خود ارائه بدهید، درست زمانی که به آن نیاز دارند.

مخاطب جدیدی که باید اطلاعات زیادی در مورد موضوعی مرتبط به برند و حوزه فعالیت‌تان به دست بیاورد، اگر مجبور شود تمام پست‌ها جستجو کند، از برند شما ناامید خواهد شد. اما اگر پست‌های موضوعی مرتبط را در یک فایل و فرمت مشخص در اختیار داشته باشد، بلافاصله محتوای شما با ارزش‌تر خواهد شد. شما بازاریابی محتوایی انجام داده‌اید.

ایجاد محتوای تکمیلی در روند تولید محتوا

با استفاده از تقویم بازاریابی و برنامه‌ریزی محتوا، برای بعضی از موضوع‌ها مطالب مکمل در نظر بگیرید. محتوا فقط به معنی مقاله‌های طولانی نیست. بلکه می‌تواند فیلم، صدا، مقاله، مصاحبه، اینفوگرافیک، اسلاید، تفسیر، بررسی و موارد دیگر باشد. ترکیب نوع محتوایی که به اشتراک می‌گذارید، می‌تواند تعامل مخاطب با آن را بالا ببرد.

محتوای تکمیلی می‌تواند یک مقاله کنار فیلم باشد یا  تفسیر یک رویدادهای جاری همراه نسخه صوتی مصاحبه‌ای مرتبط و…. پس دو نوع محتوای تکمیلی را انتخاب و هر ماه به تقویم بازاریابی خود اضافه کنید.

به فرآیند تولید محتوا متعهد باشید

هرچه محتوای بیشتری منتشر کنید، ترافیک و بازدید بیشتری خواهید داشت، اما وب‌سایت یا صفحه‌ شبکه اجتماعی یک برند وبلاگ شخصی نیست. تحت تاثیر این ادعا که کمیت اهمیت بیشتری از کیفیت دارد،  قرار نگیرید. کمیت بالا شما را به دام انتشار مطالب متوسط و ضعیف می‌اندازد و دستاوردی ندارد.

به تقویم بازاریابی و برنامه محتوایی خود متعهد و مطمئن باشید که یک هدف قابل دست‌یابی و واقع‌بینانه است. ایجاد یک فرایند پایدار تولید محتوا سخت است و به کار و تلاش نیاز دارد ، اما آورده‌هایش بسیار بیشتر از تلاشی که کردید، ارزشمند است.

به یاد داشته باشید اگر این کار آسان بود، همه آن را انجام می‌دادند. شما باید بیشتر از رقبای خود برای تولید محتوا ارزش قائل باشید.