وبلاگ

کلاب هاوس، فرصتی تازه برای گسترش تبلیغات مجازی

چگونه در کلاب هاوس تبلیغ داشته باشیم؟

اگر از کاربران وفادار شبکه‌های اجتماعی هستید حتما اسم کلاب هاوس را شنیده‌اید. اپلیکیشن پیام‌رسانی که به چت صوتی اختصاص داده شده و امکان ارتباط صوتی در گروه‌های مختلف با موضوعات مشخص را برای کاربرانش فراهم می‌کند. اسم کلاب هاوس زمانی اواخر سال ۲۰۲۰ به گوشتان خورده است. پیش از آن کلاب هاوس محل چت و گفت‌وگو بین کارکنان سیلیکون ولی، شرکت‌های فناوری، سلبریتی‌ها و بعضی برندها بوده. کارکنان این شرکت‌ها در گروه‌های مختلف درباره موضوعات روز، دغدغه‌های کاریشان و تفریحاتشان با هم گفت‌وگو می‌کردند و به این شکل ارتباطشان را در گیرودار بحران شیوع کرونا حفظ کردند، اما رفته‌رفته طرفداران این اپلیکیشن پیام‌رسان صوتی بیشتر شدند و استفاده از آن بین گروه‌های مختلف مردم رواج پیدا کرد. 

در ایران کمی قبل از انتخابات پیشین، کلاب هاوس سر زبان‌ها افتاد و تبدیل به پلتفرم اصلی مجادلات سیاسی و اجتماعی شد. از آن‌جا که تنها با دعوت یکی از اعضا می‌توان به گروهی در کلاب هاوس پیوست بحث بر سر ورود به گروه‌ها داغ شد و کاربران به دوست و آشنا برای عضویت در گروه‌های مختلف پیام فرستادند. کار به آن‌جایی رسید که رسانه‌های رسمی از کلاب هاوس نقل قول می‌آوردند و چهره‌های شناخته‌شده سیاسی از این پیام‌رسان برای اظهار نظر و جهت‌گیری استفاده می‌کردند. در کنار این جنجال‌ها، عده‌ای کارکردهای دیگر کلاب هاوس را نشانه رفتند و قابلیت‌های بیشتری در آن پیدا کردند. مثلا اقلیت‌ها همان‌طور که در بیشتر شبکه‌های اجتماعی فرصتی برای بلند کردن صدایشان دارند، در این‌جا هم گروه‌های خودشان را تشکیل دادند و مجالی برای ابراز هویتشان به دست‌ آوردند. برندها و شرکت‌های تبلیغاتی هم جز گروه‌هایی بودند که به کلاب هاوس روی آوردند و جایگاه خودشان را بین گروه‌های مختلف پیدا کردند. صحبت درباره شیوه‌های مختلف تبلیغات و بازاریابی به یکی از بحث‌های اصلی در بین کارکنان و متخصصان آژانس‌های تبلیغاتی و کسب‌وکارها تبدیل شد و بحث‌های طولانی حول این موضوع شکل گرفت. 

خیلی‌ها معتقدند که ارتباط صوتی تاثیرگذاری بیشتری در شبکه‌های اجتماعی و به صورت کلی دارد و از آنجا که لحن و شیوه گفتار در این شکل ارتباط شنیده و بهتر درک می‌شود، پیام‌ها به شکل روشن‌تر و با ابهامات کمتری به مخاطب منتقل می‌شوند. درضمن ضبط صدا در چت‌های صوتی راحت‌تر از نوشتن متن‌های طولانی است که معمولا پر از غلط املایی و نگارشی هستند و خواندشان را سخت می‌کند. منزوی شدن کاربران در دوران شیوع کرونا و گسترش دورکاری هم در جذب آدم‌ها به شیوه‌های ارتباطی نوین در شبکه‌های اجتماعی تاثیر چشمگیری داشته. در ادامه این مطلب به معرفی کلاب هاوس و کارکردهای آن در بازاریابی و تبلیغات دیجیتال می‌پردازیم. 

چرا کلاب هاوس؟

کلاب هاس آخرین اپلیکیشن پیام‌رسانی است که جهان اینترنت را تحت‌تاثیر خود قرار داده. در حال حاضر این اپلیکیشن ۲ میلیون کاربر به صورت هفتگی دارد و ارزشش معادل یک میلیارد دلار است. این پیام‌رسان صوتی در واقع مجموعه‌ای از ایونت‌ها و میتینگ‌ها را گرد هم می‌آورد و فضای گسترده‌ای برای دیدار و بحث و گفت‌وگو فراهم می‌کند. کاربران می‌توانند پس از دعوت، به گروه‌های مختلف ملحق بشن و درباره بیشمار موضوعاتی که در جمع‌ها به بحث گذاشته می‌شود بشنوند و صحبت کنند. 

در واقع کلاب هاوس مثل برگزاری یک پادکست زنده است. آدم‌ها در زمان واقعی درباره سیاست، فرهنگ، هنر فلسفه، خبرهای روز و هزاران موضوع دیگر حرف می‌زنند و شنیده می‌شوند و البته این فضا محفل داغ سلبریتی‌ها و اینفلوئنسرهایی‌ست که از سراسر اینترنت به این اپلیکیشن ورود کرده‌اند و اتاق‌ها و میتینگ‌ها و ایونت‌های خودشان را دارند. خیلی وقت‌ها سلبریتی‌ها مهمان یک ایونت هستند و می‌توان تصور کرد که پشت میکروفون کوچکی ایستاده‌اند و لبخند به لب برای جمعی صحبت می‌کنند. کلاب هاوس همه ویژگی‌های یک محفل واقعی را دارد جز اینکه واقعی نیست و در دنیای مجازی اتفاق می‌افتد. ترکیب اینفلوئنسرها و شبکه‌های اجتماعی بهترین فرصت را برای تبلیغات فراهم می‌کند. حتما لازم نیست تصویر پودر لباسشویی یا تلویزیون تازه به بازار آمده را در چشم مخاطب فرو کنید. لطفا تصوری که از تبلیغات کلاسیک دارید را از سرتان بیرون کنید تا جا برای ورود ایده‌های جدید که هم‌پای تغییرات روز در جریان‌اند باز شود. 

در دنیای مجازی هر چیزی، هر پستی، هر نوشته‌ای، هر صوتی، هر گفت‌وگویی و هر عکسی می‌تواند یک تبلیغ باشد. خیلی وقت‌ها محصولات و خدمات به صورت مستقیم و خیلی وقت‌ها به صورت غیرمستقیم یا به شکل ضدتبلیغ معرفی می‌شوند. میم‌ها، کامنت‌های زیر پست‌ها و توئیت‌ها، بایوی پیج‌ها و استوری‌های ساده‌ای که به طور مبهم چیزی را نشان می‌دهند؛ همه این‌ها می‌توانند تبلیغ چیزی یا سبکی از زندگی و یا ایدئولوژی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی باشند. مفهوم مصرف در دنیای نئولیبرال آن‌چنان گسترده شده که کوچک‌ترین فعالیت‌های روزمره ما را تحت‌تاثیر قرار داده و تعاریفمان را عوض کرده. در جهان نئولیبرال، تبلیغات هم به دل فعالیت‌های به ظاهر بی‌اهمیت آدم‌های معروف و غیرمعروف نفوذ کرده و شکل نویی گرفته. 

کلاب هاوس در حال حاضر تبلیغاتی در اپلیکیشن ندارد اما با گسترش آن، برندها و کسب‌وکارها به فکر ارائه خودشان در این پلتفرم افتادند و میتینگ‌های مختلفی برای بحث بر سر تبلیغات دیجیتال برگزار شد. خود این میتینگ‌ها، تبلیغ تبلیغات برای کلاب هاوس بودند و هستند. پس جواب سوال چندان پیچیده نبود. در کلاب هاوس می‌توان درباره هر چیزی صحبت کرد، پس می‌توان هر چیزی را تبلیغ کرد. از ایده‌های انتزاعی گرفته تا موبایلی که دستتان می‌گیرید. کافی‌ست درباره‌اش حرف بزنید. 

استراتژی تبلیغات در کلاب هاوس

در ادامه این مطلب شیوه‌های مختلف تبلیغات برای کسب‌وکارها و برندها و مزایای تبلیغات در کلاب هاوس برای کسب‌وکارهای کوچک و نوپا را معرفی می‌کنیم.

برگزاری ایونت مجازی برای معرفی محصول برند

حتما ایونت‌های معرفی محصولات برندهای بزرگ مثل اپل و ماکروسافت را دیده‌‌اید. نماینده‌ یا نماینده‌هایی از طرف کمپانی برای رونمایی از محصول جدید انتخاب می‌شوند و ویژگی‌های آن را یکی‌یکی برمی‌شمارند. این ایونت‌ها بر پایه صوت و ویدیوها و اسلایدهای تصویری سوارند. خیلی از برندها در کلاب هاوس همین کار را می‌کنند و اتاق یا اتاق‌هایی برای معرفی محصولشان تشکیل می‌دهند و عده‌ای را به آن دعوت می‌کنند. یک نفر از طرف برند، مسئولیت معرفی محصول را برعهده می‌گیرد و درباره جنبه‌های نو آن توضیحاتی می‌دهد. مخاطبان با محصول آشنا می‌شوند و می‌توانند سوالاتی بپرسند. همان‌طور که می‌بینید این شیوه تفاوت چندانی با ایونت‌هایی که شرکت‌ها و برندهای بزرگ برای معرفی محصولتشان برگزار می‌کنند ندارد. تنها تفاوت در مجازی بودن این شکل معرفی است که اتفاقا می‌تواند با حذف هزینه‌ها و رفت‌وآمد، بسته به میزان دعوت‌ها مخاطبان بیشتری داشته باشد. 

خواندن تبلیغات اسپانسرهای ایونت

اگر پادکست گوش می‌کنید حتما با تبلیغات کوتاهی که اول یا وسط پادکست‌ها می‌آیند آشنا هستید. مثلا چنل ‌بی که یکی از پرطرفدارترین و شناخته‌شده‌ترین پادکست‌های فارسی است معمولا با تبلیغ اسپانسر پادکست شروع می‌شود و خیلی وقت‌ها در وسط یا آخر پادکست هم تبلیغ کوتاه‌تری می‌آید. علی بندری که گوینده چنل ‌بی است در ابتدای پادکست از تجربه شخصی‌اش از یک محصول می‌گوید و به شنونده‌ها پیشنهاد می‌کند که آن را امتحان کنند و بعد داستان اصلی پادکست شروع می‌شود. این شیوه تبلیغات در کلاب هاوس که بر مبنای ارتباط صوتی بنا شده، قابل اجرا است و نتیجه موفقیت‌ آمیزی دارد. شما می‌توانید در اتاق‌های مختلفی که ممکن است با محصول یا کسب‌وکارتان مرتبط باشند و یا نباشند-بنا بر انتخاب خودتان و نوع روابطتان- تبلیغ کنید و چه بهتر که این کار را در مکث‌های کوتاه بین صحبت‌ها انجام دهید تا مخاطبان بیشتری داشته باشید. خیلی از کاربران در میانه بحث به اتاق می‌آیند، بنابراین اگر تبلیغ را در ابتدا بیاورید آن را از دست می‌دهند. 

دعوت مهمان شناخته‌شده

سفیر برند فرد شناخته‌شده‌ای‌ست که برای مدت معینی آن برند را تبلیغ می‌کند و در واقع خودش را مصرف‌کننده محصولی از آن برند نشان می‌دهد. برای تبلیغ در فضای مجازی حتما لازم نیست کسی به عنوان سفیر برند از محصول شما حمایت کند. می‌توانید با هزینه کم‌تر از فرد شناخته‌شده‌ای که ممکن است به برندتان مرتبط باشد دعوت کنید تا صبحت کوتاهی درباره محصولتان داشته باشد. کلاب هاوس این امکان را به شما می‌دهد که گفت‌وگویی با شخص مدعو ایجاد کنید و شکل پویاتری به تبلیغتان بدهید. مثلا اگر در حوزه تکنولوژی کار می‌کنید، می‌توانید دوستی را که در این حوزه متخصص است به ایونتتان دعوت کنید و زمانی را به صحبت های او اختصاص دهید. درضمن می‌توانید بعد از مونولوگ او پرسش و پاسخ کوتاهی با مخاطبان داشته باشید و تعاملی بین مهمان و کاربران ایجاد کنید. مخاطبان معمولا از شنیدن صدای کسی که دوستش دارند هیجان‌زده می‌شوند. یادتان باشد که حفظ ریتم جریان در اتاق برای حفظ تمرکز مخاطب اهمیت زیادی دارد؛ بنابراین صحبت‌ها نباید خیلی طولانی یا خسته‌کننده باشند. 

گسترش کسب‌وکارهای مستقل در کلاب هاوس

فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی فرصت‌ نویی برای گسترش کسب‌وکارهای نوپا و مستقل و برندهای کوچک فراهم کرده‌اند. کلاب هاوس به عنوان پیام‌رسانی تازه در این فضا می‌تواند این فرصت‌ها را گسترش دهد و شکل تازه‌ای از تبلیغات را به صاحبان برندها معرفی کند. خیلی از کارهای مستقل می‌توانند درباره کارشان در کلاب هاوس صحبت کنند و جنبه‌های مختلف آن را به بحث بگذارند. مثلا اگر محصول دست‌سازی تولید می‌کنید، می‌توانید درباره مزایای دست‌سازه‌ها صحبت کنید و در بین صحبت‌هایتان به شکل مستقیم به ویژگی‌های متمایز محصولاتتان بپردازید. 

کلاب هاوس به عنوان بخشی از فضای مجازی و رسانه‌ای نو، امکان تازه‌ای برای تبلیغات در این فضا ایجاد می‌کند و می‌تواند به رسانه‌ای برای توسعه کارهای کمتر شناخته‌شده تبدیل شود. هزینه کم و دسترسی آسان و جذابیت ارتباط صوتی که در آن لحن و گفتار روشن‌ترند تبلیغ در این پیام‌رسان را جذاب و ساده می‌کند.